Home » Anlık İlhamlar » Büyüyünce ne olacaksın bakalım?

Büyüyünce ne olacaksın bakalım?

12418859_1015084925217301_7911341574498802832_o

Küçükken en sık duyduğumuz sorulardan biriydi “Büyüyünce ne olacaksın?”. Kimi pilot olmak, kimi doktor olmak, kimi hemşire, kimi polis, kimi de dün katıldığım eğitimde bir psikiyatri uzmanının söylediği gibi aslında mimar olmak istiyordu. Peki sonra ne oldu? Ne oldu da unuttuk hayallerimizi?

İlkokul arkadaşım Uğur, muhteşem resimler çiziyordun, “öğretmenim ben ressam olmak istiyorum” demiştin bir keresinde, olabildin mi ? Aynı apartmanda büyüdüğüm, Semiha, sen de, tutturuyordun “ben polis olacağım” diye ne oldu?

Küçücük çocukken “ben büyüyünce” diye başlayan cümlelerimizi, sevimli bulduğu için gülen, defalarca soran anne, babalarımız, sizden ne haber? Çocuklarınız gerçekten meslek seçmek için dönüm noktasına geldiğinde de bu kadar sık sordunuz mu bu soruları? Düşündünüz mü benim evladımın neye yeteneği var, nerede daha mutlu olur diye?

Ama siz de o kadar masumsunuz ki, size de kimse sormadı değil mi? Siz de kendi becerilerinizi, yetilerinizi bilemeden bir ömür geçirdiniz. Nereden bilecektiniz ki bunun bir yolu yordamı olduğunu. Açıkçası ben de bilmiyordum.

Ama inan, tüm yaşamını, yeteneklerinin bir kutlaması olarak yaşamak senin de hakkın, senin de hakkın Uğur, senin de hakkındı Semiha. Peki şimdi Uğur ressam olamadıysa, Semiha polis olamadıysa bundan kim suçlu, bu mutsuzluklardan kim sorumlu? Hiç kimse! Soran olursa sadece bilmiyorduk dersiniz. Ama artık bu mutsuzlukların çözülmesinin, hayatımızı coşku ve doyum için de yaşayabilmenin bir yolu var…

 

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial