Home » Anlık İlhamlar » Bir çiçek tomurcuklanmıyorsa, yetiştiği ortamı iyileştirirsiniz, çiçeği değil

Bir çiçek tomurcuklanmıyorsa, yetiştiği ortamı iyileştirirsiniz, çiçeği değil

12998654_1070828322976294_605682488241407444_n

Toprakla ilgilenenler bilir, bahçe bakımı zor zanaat. Ekersin, dikersin tutmaz, heyecanla gözünün içine bakarsın o çiçek olmaz. Ben de bahçeye ne tohumlar ektim bir türlü tutmadı, habire de aldığım tohumlara suç attım durdum. Neyse daha sonra bir arkadaşımız bizi Süleyman abiyle tanıştırdı. İşinin ehli bir bahçivan. Arada uğruyor bahçeye. Geçenlerde de yine tohum aldım ama bu sefer dedim, Süleyman abiye sorayım, belli ki bir şeyleri yanlış yapıyorum. Süleyman abi geldi baktı tohumlara, “önce bakalım ne tohumuymuş” dedi. Hemen atladım “biri dereotu, biri maydonoz” diye. “Yok öyle biz de kardeşim, önce bakayım ben ver hele sen bi bana” dedi. Baktı tohumlara “tamam dereotu doğru ama diğeri turp tohumu” dedi. Ben “Nasıl olur” filan dediysem de bildiğin yanlış tohum almışım, zaten anlamıyorum da. Meğer hep tohumları yanlış ekmişim, meğer keramet tohumdaymış. Bir güzel de payladı beni Süleyman abi, çok derinlere gömüyormuşum tohumu, bu yüzden de bir türlü çıkamıyormuş. Sonra Süleyman abi, konumu belirledi, nasıl sulayacağımızı gösterdi, ektik. Şimdi de minik minik çıkıyorlar dereotuyla, maydonozlar.

Sonra bir düşündüm de, ben tohumu anlayamamışım, bir de üstüne yanlış ekmişim, sonra da hayıflanıyorum “Neden olmuyor?” diye. Düşünsenize biz de böyle değil miyiz? Yetenek, bizim tohumumuz, istinadımız, çalışmak ise, büyümemiz, gelişmemiz için gerekli olan suyumuz, güneşimiz. Her tohum da çiçeklenmek için yaratılmış aslında. Biz iyi bir bahçıvan olamıyorsak bir şeyleri suçluyoruz anında. Bir de anladım ki tohumu doğru tahlil etmek de çok önemli. Turp otundan, lezzetli bir maydonoz bekliyorsan, benim gibi avucunu yalıyorsun. Doğru tahlilden sonra da o tohumun sabırla, beslenmeye, büyütülmeye ihtiyacı var.

İşinin ehli olan bahçıvanlar bunu çok iyi biliyorlarmış aslında, her bitki aynı şekilde yetişmez, aynı şekilde beslenmez. “Şu bahçe işinden ne öğrendin?” derseniz, şunu öğrendim, hayal kırıklığına uğramak ve emeklerinin boşa gitmesini istemiyorsan, zahmetle bakımını üstlendiğin, zamanını ayırdığın tohumunun ne olduğunu çok iyi bileceksin. Bileceksin ki, bakımını da tohumuna göre inşa edeceksin…

 

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial