Home » Hakkımızda

Hakkımızda

1

Tüm hikayem, dokuz yaşımda dans öğretmenimin  “Sen müziğe çok yeteneklisin” cümlesiyle başladı, daha sonra konservatuvarın özel yetenek sınavını kazanmamla ve daha sonra oradaki hocamın “Sen aslında yetenekli değilsin, çalışarak yapıyorsun” sözüyle tepetaklak oldu.  Sonrasında da “yetenek” kelimesi hep ayağıma dolandı.

“Sen yetenekli değilsin”

Bu cümleyi duyduğum an kendimi ne kadar da küçülmüş ve çaresiz hissetmiştim. Eve gidip saatlerce ağladığım o günü hala unutmam. Kim bilir kaç çocuk duymuştu bunu, kaç insan bu yüzden yeteneksiz olduğuna inanmıştı. Göz yaşlarım kuruyup da yerini gökkuşağı aldığında ne yapmak istediğimi bulmuştum.

Bir söz verdim kendime, bu kelimenin artık bir çocuğun,

bir insanın hayatını mahvetmemesi için elimden geleni yapacaktım.

O günden sonra her sorduklarında aynı şeyi söyledim, defterlerime hep aynı hayali yazdım.

“İnsanların yeteneklerini keşfedebileceğim, varolan potansiyellerini ortaya çıkarabileceğim bir şey yapmak”

16 yıl boyunca “yetenek” alanını araştırdım. Her gün aynı parolayla çıktım yola ve hep aynı şeye inandım.

Her İnsan Yeteneklidir.

Üniversite bitip de, yüksek lisansım için yurt dışına gittiğimde tüm araştırmalarımı bu alanda yürüttüm. Tamamlayıp da kendi ülkeme döndüğümde 16 yıl önce kurduğum hayalimi gerçekleştirmek için  Türkiye’de ilk olan “Özgün Yetenek Sistemi” ni oluşturdum. Şimdi de kendi keşif yolculuklarına beni davet eden tüm danışanlarımla birlikte, mesleğimdeki ilk günkü heyecanımla onlara eşlik ediyorum.


Akademik Özgeçmiş

2001 yılında Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, viyolonsel bölümünün özel yetenek sınavını kazanarak, yaşamında yetenek alanı ile ilgili süreci başlamış oldu. Aynı üniversitenin lisans bölümünden dereceyle, onur öğrencisi olarak mezun oldu. Daha sonra master çalışmalarını, önce Bulgaristan’da daha sonra da Almanya’da yetenek araştırmaları yaparak sürdürdü.  Bu süreçte yetenek alanındaki 16 yıllık araştırmalarını ve uluslararası geçerliliği olan sertifika ve diploma programlarından edindiği deneyimlerini bir araya getirerek, Türkiye’de ilk olan “Özgün Yetenek Sistemi”ni oluşturdu.

Meltem KARATAŞ, çalışmalarını daima “her insan yeteneklidir” felsefesinden yola çıkarak, insanların içindeki potansiyeli keşfetmeleri ve yaşamlarında fark yaratmaları için adamıştır.

Bugüne kadar, birden fazla özel ve devlet okulunda, üniversitelerde, kültür merkezlerinde seminer  ve eğitimler düzenledi. Yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere pek çok kişinin yeteneklerini ve potansiyellerini ortaya çıkarmada, kariyerlerini ve kendi yaşamlarını yönetebilmelerine danışmanlık yapmaktadır.

Meltem KARATAŞ aynı zamanda St. Clements Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans çalışmalarını ve araştırmalarını da “yetenek” üzerine yapmıştır. Halen Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Aura Psikoterapi ve Sanatla Tedavi ve Eğitim Merkezi işbirliğiyle gerçekleşen “Sanatla Terapi ve Yaratıcılık” eğitimine devam etmektedir. Kurucusu olduğu Mucizeler Merkezi’nde  yetenek uzmanı olarak, bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir. 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial