Home » Anlık İlhamlar » MÜZİĞİN İNSANLAR ÜZERİNDEKİ ŞAŞIRTICI ETKİLERİ

MÜZİĞİN İNSANLAR ÜZERİNDEKİ ŞAŞIRTICI ETKİLERİ

14322229_1777980329109266_7108641925263429027_n

 

MÜZİĞİN İNSANLAR ÜZERİNDEKİ ŞAŞIRTICI ETKİLERİ

“Fizikçi olmasaydım, muhtemelen müzisyen olurdum. Müzik dinlerken sıkça düşünürüm, hayallerimi müzik eşliğinde kurarım. Hayatımı müzik üzerine kurabilirdim. Müzik alanında önemli ve yaratıcı şeyler ortaya çıkarır mıydım bilmem ama kemanımla çok mutlu bir hayat geçireceğim kesindi.” diyor Einstein. Ne dersiniz, Einstein’ın yaratıcılığını körükleyen şey müzik olabilir mi ?

Müziğin, zihinsel gelişim, dil gelişimi, matematik becerileri ve psiko-sosyal gelişime etkileri, yıllardır bilimsel olarak araştırılıyor.

✔️ Rauscher, Shaw ve Ky’ın yönettiği bir araştırmada, on dakika Mozart’ın piyano Sonata, K.448 dinleyen öğrencilerin, IQ’larında yükselme gözlemlenmiştir.

✔️Colwell ve Davidson tarafından yürütülen araştırmada ise, sanatsal aktivitelerin olduğu günlerde okula devamsızlığın düştüğü ve çocukların servis arabalarındaki davranışlarında olumlu değişikliklerin gözlemlendiğini ortaya çıkarmışlardır.

✔️Müzik ile bilişsel aktivitelerin gelişimi konusunda yıllardır çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bunlar içinde en fazla dikkat çeken “Mozart Etkisi” adlı araştırmadır, Frances Rausher tarafından yürütülen bu araştırma, Amerika’dan, psikoloji bölümünde okuyan 38 öğrenciye 10 dakika süre ile Mozart’ın iki piyano için yazdığı Re Majör piyano sonatı dinlettirilmiştir. Daha sonra öğrencilere üç boyutlu düşünme testi uygulanmıştır. Sonuçta, kontrol grubuna kıyasla Mozart dinleyen gruptaki deneklerden, 8-9 puan daha yüksek sonuçlar elde edilmiştir. Bu araştırma sonuçlarından sonra Gordon Shaw: “Karmaşık yapılı müziğin matematik ve satranç gibi ileri düzey beyin etkinlikleri ile ilgisi olan belli karmaşık sinirsel örgütler arasındaki iletişimi kolaylaştırdığına inanıyoruz.” şeklinde açıklamıştır.

✔️Hall tarafından, 278 birey arasında yapılan araştırmada müzik ile ilgilenen bireylerin, dil gelişimlerinin çok daha gelişmiş olduğu, diğer bireyelere kıyasla, okuma ve anlamalarının daha gelişmiş olduğu ortaya çıkmıştır.

✔️Pek çok üniversitede müzik terapi ile, ruh sağlığı alanında olumlu geri dönüşler alınıyor.

Şimdi, şu anda her ne yapıyorsan bırak ve ruhuna en iyi gelen müziği dinle. Kalbini ve ruhunu iyi doyur. Güzel titreşimlerle besle. Çok iyi geldiğini hissedeceksin…

Meltem Karataş, Yetenek Uzmanı

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial