Home » Anlık İlhamlar » NEDEN HERKES SANATÇI OLAMIYOR?

NEDEN HERKES SANATÇI OLAMIYOR?

13096088_1082282908497502_5282611398512573467_n

 

NEDEN HERKES SANATÇI OLAMIYOR?

Sanat, üzerinde pek çok disiplinlerce çok tartışılan, halen de bilinmezliğini koruyan bir olguyken, bana göre, bilinçdışının bir eseri, bir yansımasıdır. Peki hepimizin bir bilinç dışı olduğuna göre neden hepimiz sanatçı olamıyoruz?

İşte bu sorunun cevabı da bence şu: 

“Hangi alanda sanat yapacağımızı bilemediğimizden!” 

Hangi alanda sanat yaratacağımızı, hangi alanın sanatçısı olacağımızı bilmediğimizde, yaşam bizi nereye savurursa oraya gidiyoruz. Sonra bir bakmışız adına “Mesleki Tükenmişlik Sendromu” dediğimiz %85’imizin burun buruna geldiği bir durumla karşılaşıyoruz. İşe giderken ayakları geri geri giden, yataktan çıkmak istemeyen, sürekli yıllık izinlerini hesaplayan, haftasonunu iple çeken, eve gelir gelmez koltuğa yapışıp tv karşısında uyuyakalan, kısacası, maalesef asıl dünyaya geliş amacımız olan ‘kendini gerçekleştirme’ ilkesinin üstünü çizen, robotlara dönüşüyoruz.

Halbuki sanat, sadece resim, müzik, dans, ya da tiyatro değildir!

Sanat bir yaşam biçimidir.

Hem de herkesin yaşamaya değer olduğu bir yaşam biçimi. Yaşamı bir sanat gibi, hayattan beslenerek, kendini gerçekleştirerek, güzel bir tatlının sonunu sıyırmak gibi zevkle yaşamak da mümkün, bir kağıt gibi kırıştırıp sonsuza kadar çöpe atmak da. İkisi arasındaki seçimi belirleyen en büyük faktörse;

“KENDİNİ TANIMA ARZUSU”

Şu hayatta başarmak istediğim, dünyaya kendi adıma bir değer katmak, ufacık da olsa bir farkındalık yaratmak için ne istediğimi sorarsanız, tüm dünyaya şunları haykırmak isterim:

“Her insan yeteneklidir ve yaşamında kendi sanatının sanatçısı olabilecek güçtedir. Yeter ki kendini keşfedebilsin”

Hepimize mutlu haftalar olsun…

 

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial